Instalacja tunera DVB-T Asus My Cinema-U3000 Mini w Debianie

Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem tunera DVB-T, z interfejsem USB, firmowanego przez Asusa. Urządzenie wielkości pendrive’a zbudowane zostało z tunera Microtune MT2266 i frontendu Dibcom DiB7000PC (z demodulatorem DVB-T). Nie to jednak przesądziło o zakupie tego modelu. Asus udostępnił źródła zmodyfikowanego na potrzeby My Cinema-U3000 Mini otwartego sterownika, co gwarantuje wsparcie dla tego urządzenia. Niestety sam frontend wymaga firmware, który jest niewolny. Asus przygotował również pakiety binarne dla EeePC, ale bez oryginalnej dystrybucji z EeePC są one zupełnie bezużyteczne.

Instalacja składa się z dwóch etapów. Instalacji firmware oraz instalacji sterownika. Firmware (dvb-usb-dib0700-1.10.fw) należy umieścić w katalogu /lib/firmware/. Użytkownicy Ubuntu mogą zainstalować linux-restricted-modules (w wersji przynajmniej 2.6.24.8-7.18), który zawiera potrzebny plik.

Instalacja sterownika jest bardziej skomplikowana. Sterownik został co prawda zintegrowany z wersją 2.6.25-rc1 jądra, ale w starszych wersjach wymagana jest instalacja zmodyfikowanej wersji z repozytorium Mercurial linuxtv.org. Instalacja sprowadza się do kilku komend:

$ hg clone http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb
$ cd v4l-dvb
$ make
# make install

Sterownik można załadować poleceniem:

# modprobe -v dvb-usb-dib0700

Do kompilacji niezbędne są pakiety make, gcc i nagłówki aktualnie używanego kernela.

Instrukcję instalacji w języku angielskim i kilka innych przydatnych informacji umieściłem w DVB Wiki na stronie zatytułowanej Asus My Cinema-U3000 Mini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.