WordPress na serwerze IdeaWebServer w home.pl

Dzisiejsza aktualizacja oprogramowania zarządzającego blogiem prawie się powiodła. WordPress 2.5 bezproblemowo zaktualizował strukturę bazy danych, a wszystkie wtyczki okazały się z nim współpracować. Niestety przy okazji trafiłem na inny problem. Autorski serwer WWW używany w home.pl (IdeaWebServer) jest prawie zgodny z Apache. Jak wiadomo “prawie czyni wielką różnicę”.

Niestety IdeaWebServer nie wysyła przeglądarce poprawnie Location: /wp-admin/ o ile nie zaczyna się on nazwą protokołu i vhosta (czyli Location: http://blog.example.net/wp-admin/). Zamiast przekierowania przeglądarka dostaje komunikat o błędzie numer 500 (Internal Server Error). Efekt? Próba zalogowania kończy się przykrym komunikatem. Podobnie wysłanie komentarza nie powoduje powrotu do komentowanej treści, a jedynie wyświetlenie informacji o błędzie.

Drobna poprawka w funkcji wp_redirect() rozwiązuje ten problem. Jeśli ktoś zamierza aktualizować WordPress w home.pl (a sądząc po ilości “wordpressów” wyszukiwanych przez Google w domenie home.pl znajdą się tacy) proponuję zawczasu nałożyć patcha wordpress-home_pl.patch. Oprócz poprawki w wp_redirect() patch dodaje też rozpoznawanie serwera IdeaWebServer jako zgodnego z Apache (poprawkę taką proponuje home.pl).

10 thoughts on “WordPress na serwerze IdeaWebServer w home.pl”

 1. Załóżmy, że masz system GNU/Linux i zainstalowane programy wget i patch.

  Zrób tak:
  1. Pobierz źródła WordPressa:
  $ wget http://wordpress.org/latest.tar.gz
  2. Rozpakuj je:
  $ tar zxf latest.tar.gz
  3. Pobierz patcha:
  $ wget http://www.burghardt.pl/files/wordpress-2.6.2-home_pl.patch
  4. Wejdź do katalogu o nazwie wordpress:
  $ cd wordpress
  5. “Nałóż patcha”:
  $ patch -p1 < ../wordpress-2.6.2-home_pl.patch Teraz poprawionego WordPressa zainstaluj tak, jak to dotychczas robiłeś.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.