Odtrutka na czułe śmieci w śmietanie

Im częściej zaglądam na strony, które posiadają mechanizm umożliwiający komentowanie, tym bardziej doceniam żmudną pracę osób patrolujących OZ w Wikipedii. Wiele portali zupełnie nie radzi sobie z komentatorami aktualnych wydarzeń. Często ilość odwiedzin i ilość chętnych do napisania czegokolwiek jest o kilka rzędów wielkości większa niż ilość ludzi opiekujących się danym serwisem. Z jednej strony brak jakichkolwiek wytycznych odnośnie jakości komentarzy, z drugiej przestrzeganie przez adwersarzy jedynie podstawowych zasad współżycia społecznego wymaganych prawem powoduje, że opinie czytelników często prezentują żenująco niski poziom. Trole, ludzie o umysłach nieskażonych podstawami ortografii i gramatyki, prowokatorzy, dzieci neostrady i “PisZoNdZy iNatSzeY” potrafią wytrącić z równowagi nawet pokerzystę.

Najprostszy sposób na komentarze to czytanie wyłącznie serwisów newsowych takich jak Wikinews, które nie zezwalają na komentowanie bieżących wydarzeń. Kilka innych serwisów prezentuje komentarze na osobnej stronie, którą po przeczytaniu artykułu można obejrzeć lub nie.

Czasem chciałbym jednak przeczytać news, do którego link podesłany został przez kogoś na Jabberze, nawet jeśli kieruje on do portalu Onet. Jednak świadomość, że pod kilkoma linijkami newsa zobaczę wypociny Jasia Śmietany, Czułego Wojtka albo Kasi z Lublina skutecznie mnie odstrasza.

Marzy mi się możliwość “wyłączenia” komentarzy na wybranych stronach WWW. Idealny byłby odpowiednik Adblocka. Niestety nie znalazłem gotowego narzędzia. Z pomocą przychodzi jednak sama przeglądarka Mozilla Firefox. Mechanizm ten dostępny jest również w Netscape 7, Mozilli, Camino i Safari. Plik konfiguracyjny userContent.css jest używany do zmieniania wyglądu stron WWW. Idea jest prosta wybieram stronę, wybieram czego oglądać nie chcę. Następnie do mojego pliku userContent.css dodaję odpowiedni wpis.

Rozpocząć musimy od utworzenia pliku i wybrania odpowiedniej przestrzeni nazw. Dla stron WWW będzie to:

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

Teraz przeanalizujmy stronę Onetu. W źródle widzimy, że korzystają z tabel. Wszystkie komentarze zawarte są w tabeli. Tabela ta nie ma przypisanego ID, ale ma przypisaną klasę (CLASS=”forumtext”). Możemy zatem dla tabeli klasy forumtext przypisać własne ustawienia stylów. Ustawimy zatem dla tabeli własność display na none co spowoduje, że nie będzie wyświetlana. Przykładowy wpis dla Onetu:

@-moz-document domain(wiadomosci.onet.pl) {
  table[class^=forumtext] {display: none !important;}
}

Podobnie możemy pozbyć się ze stron informacji o tym, że nasza przeglądarka nie jest oficjalnie wspierana, bannerów czy obiektów Flash. Możemy też zwiększyć mikroskopijne czcionki, zmienić kolory czy podmienić logo. Plik ten jest także nieoceniony gdy chcemy zrobić komuś practical joke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.